ŚLUBNE WSKAZÓWKI – PIERWSZY TANIEC

ŚLUBNE WSKAZÓWKI – PIERWSZY TANIEC

Jak wcześniej pisałam w kalendarzu przygotowań, mniej więcej dwa miesiące przed ślubem należałoby wybrać utwór na Wasz pierwszy taniec podczas uroczystości weselnej oraz zacząć uczęszczać na ewentualne lekcje tańca.

Jaki powinien być pierwszy taniec? Na co zwrócić uwagę? Czy to musi być walc?

Na te i inne pytania postaram się poniżej odpowiedzieć.

W różnych częściach Polski sprawa z pierwszym tańcem wygląda inaczej. Gdzieniegdzie można jeszcze zatańczyć poloneza wraz z Parą Młodą na otwarcie uroczystości weselnej. Jednak najczęstszym przykładem jest pierwszy taniec Pary Młodej wykonany zaraz po obiedzie. Następnie wypada, by Panna Młoda zatańczyła z tatą, teściem i świadkiem, a Pan Młody z mamą, teściową oraz świadkową.

Pierwszych tańców Par Młodych trochę już widziałam i oczywiście wiele z tutaj wypisanych wskazówek będzie moją subiektywną opinią, dlatego wiem, że nie ze wszystkim możecie się zgadzać. Każda para jest inna, wyjątkowa i dla każdego ten taniec znaczy coś innego.

Bywają Pary, dla których pierwszy taniec jest najważniejszym momentem na całym weselu.

“W dobie „Tańca z gwiazdami” i innego typu programów rozrywkowych, w świadomości Polaków taniec stał się nie tylko wesołym pląsaniem na parkiecie, ale czymś, co urosło do rangi dzieła sztuki, które ma być nie dość, że widowiskowe, to jeszcze perfekcyjnie wykonane”.
Są też Pary, dla których jest to moment najbardziej stresujący i chcieliby, żeby jak najszybciej minął.

Dla nas, w dniu naszego wesela, była to po prostu dobra zabawa!

Jedno jest pewne: są zasady, których podczas wyboru pierwszego tańca powinno się przestrzegać:

  1. Powinien być to utwór wybrany przez Was i dla Was, a nie dla rodziców, gości czy narzucony przez zespół / DJa. 
  2. Utwór powinien kojarzyć się Wam z miłymi chwilami w Waszym życiu, a nie ze smutkiem i żalem.
  3. Utwór nie powinien być za długi (ok. 2-4 minuty). Jeśli jest to mix (składanka) – max. 7 minut.
  4. Tekst  (jeśli jest to utwór wokalno – instrumentalny) powinien oddawać to, co najważniejsze w tym dniu: miłość i radość. Dlatego powinniście wcześniej prześledzić tekst piosenki zanim się na niego zdecydujecie. Jeśli utwór jest w innym języku – koniecznie przeczytajcie tłumaczenie.
  5. Zastanówcie się czy chcecie przeżywać tę chwilę sami na parkiecie, czy jednak wolicie, aby tłum gości wziął Was w “kółeczko” i dumnie obserwował Wasze dokonania. Ciekawym rozwiązaniem jest ułożenie kręgu bądź serca z baloników lub kwiatów.
  6. Kolejna sprawa to gadżety i atrakcje podczas tańca, którymi warto urozmaicić tę chwilę: dym – tzw. taniec w chmurach, confetti, gra świateł i wiele, wiele innych.
  7. Aby uniknąć wpadki w tej ważnej chwili warto zabezpieczyć się odtworzeniem muzyki do pierwszego tańca z płyty CD bądź innego nośnika. Orkiestry, które zapewniają oprawę muzyczną na weselach, nie zawsze potrafią zagrać dany utwór, a człowiek omylnym stworzeniem jest i nawet jak potrafi, to pomylić się może…
Tak jak wspominałam, utwór ma być Wasz. Zatem odpowiedź na pytanie “czy musi to być walc” jest jednoznaczna – NIE. Owszem, walc jest dostojnym tańcem, przepięknie wygląda para, kiedy go tańczy, ale pod jednym warunkiem – układ jest na tyle wyćwiczony, że wygląda faktycznie interesująco. Kiedy jednak obydwoje nie czujecie się w tańcu swobodnie i zdarzają się częste pomyłki, odpuśćcie. Lepsze wrażenie zrobi “taniec-przytulaniec” z kilkoma figurami w tle 🙂
 
Coraz częściej można się spotkać z bardzo efektownym sposobem na wykonanie pierwszego tańca – składanką utworów. Rozpoczyna się ona zazwyczaj walcem lub spokojnym utworem i kończy na szybkim hicie tanecznym. Na pewno jest to wielka atrakcja dla gości jak i często spontaniczne wyzwanie dla samej Pary Młodej.
 
Powróćmy do czwartego punktu zasad. Jakie są najczęstsze wpadki podczas wyboru utworu? Jakich utworów nie należy wybierać?
 
  • “Windą do nieba” (zespół 2+1) – tekst definitywnie nie należy do optymistycznych. “Mój piękny Panie, ja go nie kocham, taka jest prawda…” – to tylko jeden z fragmentów, który nie kojarzy się zbyt dobrze. 
  • “I will always love You” (Dolly Parton, Whitney Houston) – tak, w tekście jest wyrażenie, że Ona będzie go kochać zawsze, ale przecież tekst odnosi się do ich gorzkiego rozstania!
  • “Every breath You take” (The Police) – tekst nie jest wcale taki romantyczny jakby mogło się wydawać. Bohaterka utworu jest nie tyle uwielbiana co wręcz prześladowana. Były chłopak, któremu złamała serce, zarzeka się, że nie spuści jej z oka. 
  • “Always” (Bon Jovi) – opowieść o miłości, która jest jedynie wspomnieniem i nigdy się nie powtórzy.
  • “My heart will go on” (Celine Dion) – co tu dużo pisać – Titanic, wielka miłość, ale i też wielkie cierpienie. Rzeczywiście utwór opowiada o miłości, szkoda tylko, że jej adresatem jest martwy chłopak… 
  • “Tears in heaven” (Eric Clapton) – jedna z najpiękniejszych rockowych ballad na świecie łączy się z osobistym dramatem Erica Claptona. Bezpośrednią przyczyną jej powstania była rodzinna tragedia. Nie chcemy chyba jej wspominać podczas ślubu…
  • “Careless whisper” (George Michael) – romantyczny nastrój budowany przez saksofon rujnuje historia opisana w tekście piosenki śpiewanej przez George’a Michaela. On wie, że jego ukochana domyśliła się, że została zdradzona. Żałuje swojego błędu, ale zdaje sobie sprawę, że musi ponieść konsekwencje. Już nigdy nie będzie potrafił zatańczyć z nią tak, jak kiedyś. 
  • “The last waltz” (Engelbert Humperdinck) – utwór opowiada o ostatnim, pożegnalnym tańcu. On ją kocha, ona już nie. Piosenka o końcu, a nie początku romantycznego związku.
 
 
To czy zdecydujecie się na oryginalny, niezwykły, śmieszny pierwszy taniec, czy tradycyjny, standardowy taniec „przytulaniec” zależy od Was. Jedno jest najważniejsze – taniec nie powinien sprawić Wam kłopotów i co najważniejsze nie powinien stresować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę